Gerundium
A Gerundium egy ikonikus eszköz, amelynek gyökerei az 1500-as évekig nyúlnak vissza, amikor is tűzoltásra használták. Az akkoriban tűzoltó diákok ezzel az eszközzel törtek utat a házak között, hogy a vizeskocsi zavartalanul elérhesse a lángoló épületeket. Az eszköz használatának hagyománya azonban több mint praktikum: egyfajta erő és szellemi kiválóság szimbóluma lett.
A Gerundium forgatásának joga nem volt mindennapi kiváltság. Csak a legkitartóbb, tanulmányaikban és lelki életükben kiemelkedő diákok válhattak nagybotosokká. Az erőpróbák során választották ki őket, hangsúlyozva a fizikai és szellemi erények harmóniáját.
Érdekes, hogy Arany János híres művében, a Toldiban megjelenő petrencerúd-emelés alapját is a Gerundium gyakorlatai ihlették. A Toldi Buda felé tartó jelenetében szereplő gyakorlat az akkori tűzoltó diákok napi rutinképzését tükrözi, ami bizonyítja a tradíció mélyen gyökerező jelentőségét.
A Gerundium két változata létezik: a nagybot (150-160 cm, 5-6 kg) és a kisbot (Gerundiculum, 120-140 cm, 2-3 kg). Bár súlyuk elsőre nem tűnik jelentősnek, a fogás technikája miatt a forgatónyomatékuk elérheti a nagybotnál a 105-120 kg-ot, míg a kisbotnál az 50-70 kg-ot.
A mai napig ismert és gyakorolt 36 erőgyakorlat teszi a Gerundiumot nem csupán fizikai edzés, hanem szellemi fejlődés eszközévé is. Ha erősebbé és mentálisan ellenállóbbá szeretnél válni, a Gerundium gyakorlatai páratlan kihívást nyújtanak, amely egyesíti a tradíciókat és a modern erőedzés alapjait.